Specjalizujemy się w promocji dziedzictwa materialnego, niematerialnego i archeologicznego. Przygotowujemy wystawy, organizujemy koncerty, warsztaty, plenery, gry terenowe, prelekcje a także prowadzimy działalność wydawniczą. Od 2014 r. organizujemy Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, który prezentuje wysoki poziom merytoryczny.
Wystawa 800 lat Opola – kamienie milowe [multimedia]
Fundacja „Dla Dziedzictwa” może zorganizować warsztaty edukacyjne lub pomóc w opracowaniu:
- ewidencji zabytków;
- przygotowania planów ochrony zabytków opierających się na strategicznych dokumentach krajowych, regionalnych i lokalnych;
- wniosków na pozyskanie środków finansowych na remonty obiektów zabytkowych, a także na projekty edukacyjne i promocyjne;
- wniosków na wpis zwyczajów i tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego;
- dokumentacji niezbędnej do utworzenia parku kulturowego lub Pomnika Historii;
- koncepcji i analiz dotyczących promocji i edukacji;
- analiz ws. dostępności obiektów dla osób niepełnosprawnych;
- publikacji edukacyjnych (książek, wystaw, ulotek, płyt CD itp) nt. dziedzictwa kulturowego.
Od 2010 r. Fundacja „Dla Dziedzictwa” bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największej w Europie imprezie promującej dziedzictwo kulturowe.
Nasze wystawy:
– Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach – Pomnik Historii, 2010 r. (z dofinansowaniem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach);
– 800 lat Opola – kamienie milowe 2017 r. (z dofinansowaniem Urzędu Miasta Opola);
– Święty Krzyż-miejsca pamięci 2017 r. (z dofinansowaniem MKiDN)
– Poland – A Country of Remarkable Woman 2018 r. (z dofinansowaniem Instytutu im. Adama Mickiewicza w Warszawie)
– Józef Elsner – zapomniany, nieobecny? 2018 r. (z dofinansowaniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego)
– Niezwykłe Polki 2018 r., (z dofinansowaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa)
– Upór i konsekwencja. Dzieje Domu Artysty w Głuchołazach 2018 r. (RPO, partnerów z Fundacją Benevolens).
Wydawnictwa:
– ebook „Pan Szpachelka i zagadki historii czyli szalona podróż przez siedem wieków” 2020 r. dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura w sieci”.
– płyta CD Nadstawcie ucha kochani ludkowie 2020 – promująca muzykę w gwarze śląskiej z czasów powstań śląskich. Patronat nad naszą płytą CD objęli: „Niepodległa”, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz opolski oddział PEFRON-u. Płyta została nagrana w Radio Katowice przez muzyków w składzie: Grzegorz Płonka – śpiew, kwintet dęty – Wojciech Kaszuba – I trąbka, Adrian Gaweł – II trąbka, Michał Zdrzałek – waltornia, Michał Czyż – puzon, Jakub Sznajder – tuba oraz Łukasz Dudek – gitara i Łukasz Kurek – perkusja.
– „Dom Artysty – Waldschule?” Opole 2020 r., ISBN: 978-83-951089-1-4 – publikacja edukacyjna wraz z ulotką wydana w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach RPO WO 2014-2020.
-„Zabytkowe kościoły Gminy Olszanka. Przewodnik”, Opole 2018, ISBN: 978-83-950811-0-1 – w partnerstwie z Towarzystwem Kobiet Wiejskich w Pogorzeli.
– „Pieśni Opolskiej Ziemi. Wykonawca Grzegorz Płonka Trio”, Opole 2018.
– „Gród na Ostrówku. Początki Opola” 2017, ISBN: 978-83-947617-0-7 – publikacja edukacyjna wydana w ramach konkursu ofert Urzędu Miasta Opola.
–Święty Krzyż-miejsca pamięci – katalog, Kielce 2017 r. (z dofinansowaniem MKiDN).
W 2012 r. zainicjowaliśmy ogólnopolską akcję Obywatelską pod hasłem: „Szukamy śladów Powstania Styczniowego” mającą na celu upamiętnić przypadającą w 2013 r. 150. rocznicę Powstania Styczniowego. W 2013 r. zainicjowaliśmy akcję obywatelską: „Szukamy polskich śladów na Górnym Śląsku”. Jesteśmy partnerami w projektach dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Realizujemy projekty własne finansowane z konkursów ofert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Opolskiego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego i Urzędu Miasta Opola. Informacje o naszych projektach w osobnej zakładce.
Dostępność dziedzictwa dla osób niepełnosprawnych
W ostatnim czasie Fundacja „Dla Dziedzictwa” zwiększyła swoją aktywność na polu dostępności dziedzictwa dla osób niepełnosprawnych. Od 2019 r. swoje publikacje wydajemy w transkrypcji aA+ dla osób słabowidzących, a w styczniu 2021 r. podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Oddział w Opolu. Celem zawarcia porozumienia jest realizacja wspólnych działań mających na celu uwrażliwienie i upowszechnienie w środowisku osób niepełnosprawnych tematyki ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju kulturowego i społecznego, w tym przed wszystkim działań w obszarze aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych.
Podpisane porozumienie FDD-PFRON
Pytań nie było końca. Archeologia na żywo, na wyciągniecie ręki…
Nasi Partnerzy: