Zakończyliśmy realizację projektu pt. „Ballada o placu św. Sebastiana w Opolu”, który – w założeniu – miał być kreatywną prezentacją dziejów historycznego zakątka miasta Opola, której celem było pokazanie, że ten plac był w okresie międzywojennym polską enklawą w niemieckim mieście. Niestety sytuacja epidemiologiczna utrudniła nam realizację zadania w pełnym wymiarze i zorganizowanie plenerowego koncertu pt. „Nadstawcie ucha kochani ludkowie. Pieśni powstań śląskich” na placu św. Sebastiana w Opolu. Ze względów bezpieczeństwa zostaliśmy zmuszeni do realizacji zadania w innej formule, które de facto okazała się równie ciekawa i dzięki podjętej współpracy z Radiem Katowice i Radiem Opole jeszcze bardziej dostępna dla mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego. Część projektu realizowaną z Radiem Katowice opisaliśmy tutaj.
Podsumowanie projektu zaplanowaliśmy w Radio Opole, w ramach 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Moja droga”.
W niedzielę, 13 września o godz. 14.00 na placu św. Sebastiana w Opolu archeolog Krzysztof Spychała z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa opowiedział zainteresowanym historię placu św. Sebastiana – ciekawego zakątka miasta Opola, miejsca szczególnie ważnego dla Polaków mieszkających w niemieckim Opolu w okresie międzywojennym.
„Stary – nowy plac św. Sebastiana w Opolu. Stary, bo trwa w tym miejscu już od średniowiecza, kiedy to kształtował się układ urbanistyczny miasta. Nowy, bo trwa dzisiaj tylko w nowej szacie. Plac św. Sebastiana, który był świadkiem wielokrotnej pożogi miasta, pożarów i wojen, epidemii i tragedii ludzkich, funkcjonuje nadal. Dawniej służył mieszkańcom jako plac handlowy, teraz służy jako plac rekreacyjny. Dzisiaj świadczy wraz z kościołem p.w. św. Sebastiana, że można na nim się spotkać, odpocząć i porozmawiać, a także posłuchać o historii Opola” – powiedział m.in. Krzysztof Spychała, który dodatkowo rozdał zainteresowanym ulotki i biuletyn historyczny dotyczący placu.
Prelegent zakończył opowieść o placu św. Sebastiana w okresie międzywojennym, kiedy to plac stanowił polską enklawę ówczesnych mieszkańców Opola. Nieopodal placu wydawane były drukiem dwie polskie gazety – „Gazeta Opolska” Koraszewskiego i „Nowiny Codzienne” – Łangowskiego. Nieopodal znajdował się polski Bank Rolników i Konsulat Generalny RP. Wokół placu lub w jego pobliżu mieściły się też polskie sklepy i mieszkali Polacy. W kościele pw. św. Sebastiana do 1939 r. podczas mszy św. kazania głoszono w języku polskim!
Jest to mało znana – wśród mieszkańców Opola – historia miasta i celem projektu jest jej przypomnienie.
O godzinie 14.30 w kościele pw. św. Sebastiana rozbrzmiały zabytkowe organy a wnętrze barokowej świątyni wypełnił głos Grzegorza Płonki. Ze względu na specyfikę miejsca, po uzgodnieniu z ks. proboszczem Parafii Katedralnej, Grzegorz Płonka zaśpiewał 10 śląskich pieśni religijnych.
Koncert otworzył Tomasz Kwiatek, Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”, który przypomniał, że od dawien, dawna twórcy ludowi podejmowali tematy związane z życiem religijnym człowieka. Czynili to w sposób prosty, niekiedy naiwny, ale zawsze z intencją rozbudzenia i utrwalenia wrażliwości na sprawy duchowe, ostateczne. W tekstach pieśni tradycyjnych możemy znaleźć opisy wędrówek po świecie Przenajświętszej Panienki i Bożego Dziecięcia. Święta para przeżywała różnego rodzaju przygody i utrapienia, spotykając na swej drodze między innymi zbójników czy też kowali, wykuwających gwoździe, które złowieszczo zapowiadały śmierć Jezusa.
Innym tematem pieśni jest dola człowieka utrudzonego życiem i obawiającego się o swój los, który w modlitwie, i zawierzeniu Boskiej Opatrzności szuka pocieszenia oraz nadziei. W pieśniach znajdziemy również wątki tak zwanej „skargi umierającego”, czyli zapis rozmowy, w której dusza zarzuca ciału, że za życia człowieka zbyt mało o nią dbało. Ważną rolę pieśni spełniały w kultywowaniu i popularyzowaniu żywotów świętych osób. Przykładem może być szeroko rozwinięty na Śląsku kult św. Barbary, patronki górniczej braci, opiekunki ludzi umierających.
Tomasz Kwiatek zapowiedział, że w trakcie koncertu usłyszymy kilka śląskich pieśni tradycyjnych, w których występują wspomniane tematyczne wątki. Pochodzą one ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza, etnomuzykologa, wielce zasłużonego dla śląskiej kultury. Koncert wzbogacą dwa utwory instrumentalne: „Preludium i fuga g-moll” Jana Sebastiana Bacha oraz kompozycja „Ten ci to dzień” ojca Ansgarego Maliny, franciszkanina, śląskiego muzyka i kompozytora. Warto dodać, że utwór ojca Maliny powstał w czasie jego pobytu w klasztorze Ojców Franciszkanów w Opolu.
Repertuar koncertu przedstawiał się następująco:
- „Preludium i fuga g-moll” Jana Sebastiana Bacha
- Gdy nojświyntszo Paniynka po świecie chodziyła
- Nojświyntszo Paniynka po świecie chodziyła
- Sła Marija płakająca
- Ach, mój Boże, mój Boże
- Ach, mój smutku, ma żałości
- Wyndrowały trzy duse
- „Ten ci to dzień” Ansgarego Maliny
- Stoi lipka zielóno
- Barbaro święta, perło Jezusowa.
Relacja w Radio Doxa:
http://doxa.fm/aktualnosci/region/ballada-o-placu-sw-sebastiana/
O godzinie 17.00 w Sali im. SBB w Radio Opole odbył się koncert Grzegorza Płonki pt. „Nadstawcie ucha kochani ludkowie. Pieśni powstań śląskich ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza”. Artysta zaprezentował 12 pieśni z czasów powstań śląskich, które powstały na obecnego województwa opolskiego. Instytut Śląski w Opolu wydał śpiewnik tych pieśni pozbieranych przez prof. Adolfa Dygacza. Wokaliście towarzyszyła utalentowana Klaudia Cyrnal, która wykonała najbardziej znaną i spopularyzowaną pieśń z czasów powstań śląskich.
Grzegorzowi Płonce towarzyszyli następujący muzycy:
Trąbka – Adrian Gaweł
Waltoria – Michał Zdrzałek
Puzon – Michał Czyż
Tuba – Jakub Sznajder
Perkusja – Łukasz Kurek
Aranżacje utworów – Andrzej Kaszuba
Relacja w Radio Opole:
https://radio.opole.pl/101,340790,piesni-powstan-slaskich-w-wykonaniu-grzegorza-pl
Wydarzenie odbyło się w ramach 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Moja droga”.
Zadanie sfinansowane zostało w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.
Fot. Fundacja „Dla Dziedzictwa” i Radio Opole