Osiem uczennic rozpocznie wielomiesięczny program nauki pisania pisanek u Mistrzyni Tradycji – twórczyni ludowej Heleny Wojtasik. W procesie rekrutacji ogłoszonej na naszej witrynie internetowej zgłosiło się osiem uczennic, które zdecydowały się podjąć trud wielomiesięcznej nauki pod okiem doświadczonej i utytułowanej pisankarki. Są to: Justyna Bojkowska, Aleksandra Chlewicka, Aleksandra Darak, Magdalena Darak, Monika Konarska, Amelia Lubera, Maria Palacz i Magdalena Zawadzka.
Zgodnie z decyzją Heleny Wojtasik, wszystkie osoby zostały zakwalifikowane chociaż nasz projekt przewiduje warsztaty dla trzech uczniów!
Szkolenie rozpocznie się 10 maja br. o godz. 10.00 i będzie trwało 7 miesięcy według ułożonego programu szkoleniowego (20 h w miesiącu, potwierdzone podpisaniem listy obecności przez ucznia). Proces transmisji i tworzenia się relacji Mistrz – Uczniowie będzie dokumentowany i rejestrowany za pomocą filmu i zdjęć. Sposób przekazywania tradycji pisania pisanek techniką batikową będzie odbywał się w pracowni pani Heleny Wojtasik w Tułowicach przy ul. Słonecznej 1. Serdecznie zapraszamy wszystkie uczennice!
-
część teoretyczną:
– informacje na temat tradycji regionu na podstawie własnych doświadczeń i zebranej literatury;
– omówienie BHP pracy (używanie narzędzi, przygotowanie jajek, farb, wosku)
– omówienie narzędzi i ich sposób używania;
– przygotowanie produktów do malowania;
– robienie wydmuszek z jaj kurzych;
– przygotowanie bawełnianych ściereczek do barwienia jaj i zdejmowania wosku;
– barwienie jajek barwnikami naturalnymi, bibułą i chemicznymi,
– doświadczenie rodzinne – przekaz tradycji.
-
część praktyczną:
– nauka wykonania narzędzia do pisania pisanek; kiska/piska/szpilka w patyczku;
– nauka wiedzy o kolorach i ich mieszaniu;
– wybór jajek (biała skorupka bez zgrubień) i robienie wydmuszek z jaj kurzych;
– przygotowanie farb (barwienie na zimno);
– pisanie techniką batikową na skorupce jajka (wzory na jajku kurzym, gęsim i strusim);
– barwienie wydmuszek;
– wielokrotne powtarzanie procesu pisania wzorów gorącym woskiem na zabarwionych skorupkach jaj i ich barwienia;
– rozplanowanie kompozycji na jajkach;
– nauka używania ołówka w celu zaznaczania konturów kompozycji i wzoru;
– nauka wypełniania konturów wzorów kolorami;
– zdejmowanie wosku ze skorupki jaj.
Ponadto, program szkolenia przewiduje naukę wykonywania kroszonki i porcelany we wzór opolski. W tym celu na zajęcia zaproszona zostanie pani Małgorzata Mateja, znana opolska kroszonkarka i twórczyni ludowa malująca porcelanę, która również podzieli się swoją wiedzą z uczniami Heleny Wojtasik.
Helena WOJTASIK – jest uznaną pisankarką opolską i wieloletnim prezesem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pisze pisanki woskiem przy użyciu szpilki i kiski, następnie barwi jaja w barwnikach spożywczych. Dzięki jej zaangażowaniu pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim zostało w 2020 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zdobienia jajek techniką batikową uczyła się u znanej twórczyni ludowej Adeli Zalewskiej z Korfantowa, a później korzystała z ukraińskich wydawnictw Muzeum Pisanki z Kołomyi.
Pani Wojtasik ma ogromne zasługi przede wszystkim w promocji i szerzeniu zdobienia jaj techniką batikową. Jest najbardziej znaną opolską pisankarką i propagatorką pisankarstwa w kraju. Z wielkim zaangażowaniem przez dekady tłumaczyła fenomen pisanki każdemu, kto był ciekaw poznać historię tej techniki. Systematycznie wyszukiwała osoby piszące pisanki i zapraszała do udziału w konkursach – słowem „nie wypuszczała z rąk”. To wielkie jej osobiste zaangażowanie sprawiło, że pisanka nie tylko wróciła na „salony opolskiej tradycji ludowej”, ale także zyskała znaczenie w Polsce poprzez wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Twórczyni na tym nie poprzestaje i zamierza walczyć o wpis tego elementu dziedzictwa na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Helena Wojtasik mieszka i tworzy w Tułowicach (powiat opolski), gdzie zgromadziła wokół siebie grupę pisankarek tułowickich, które udoskonaliły swoje umiejętności i zdobywają nagrody w różnych konkursach. Helena od 1995 r. organizuje w Tułowicach wojewódzki konkurs pn. „Święto Opolskiej Pisanki” na najpiękniejszą pisankę. Prowadzi warsztaty Pisankowania w Tułowickim Ośrodku Kultury oraz innych domach kultury, szkołach i stowarzyszeniach. Wykonuje pisanki przeważnie w ornamentyce wołyńskiej i huculskiej w zachwycających, żywych i intensywnych barwach. Współorganizuje jako dyrektor Tułowickiego Ośrodka kultury z Zarządem Okręgowego Związku Łowieckiego w Opolu i Zespołem Szkół w Tułowicach, cykliczny Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich w Tułowicach.
Pani Helena Wojtasik była prezesem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych (do listopada 2024 r.) i od wielu lat zajmuje się promocją kultury ludowej Opolszczyzny oraz jest bardzo aktywną animatorką lokalnej kultury i rekreacji jako dyrektor Tułowickiego Domu Kultury. Dba też o rodzimą historię. Założyła m.in. nieformalną grupę pt. „Ratownicy tułowickiej historii”, której celem jest ocalenie od zapomnienia historii lokalnych związanych z żyjącą w Tułowicach rodziną fabrykantów niemieckich Schlegelmilchów. Wielką pasją Heleny Wojtasik jest również rekreacja. Uwielbia góry, aktywne podróże, narty biegowe i jazdę na rowerze górskim (organizuje między m.in. wojewódzkie zawody rowerowe Family Cup). Wspólnie z znajomymi spełniła swoje marzenie o Himalajach, a także pojechała rowerem do włoskiej Wenecji, Santiago de Compostella. Trzy razy brała udział we włoskiej Eroice (pardzie rowerów) oraz sześć razy brała udział w Biegu Piastów na 25 km. Helena Wojtasik angażuje się również w działalność społeczną i polityczną, bo jak sama twierdzi „ lubi brać sprawy we własne ręce”. Jest Radną Powiatu Opolskiego (już 5 kadencję). Za swą działalność była wielokrotnie nagradzana, w tym m.in. medalem „Za Zasługi dla Kolarstwa Opolskiego” (1998 r.), „Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny” (2008), „Za Zasługi dla Sportu” (2012), Brązowym Krzyżem Zasługi (2019) za całokształt dokonań, złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” (2023 r.) oraz za działalność edukacyjną i przekazywanie tradycji honorową odznaką „Za zasługi dla Kultury Polskiej” (2024).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.