Na wielkie rzeczy potrzeba czasu – efekty projektu „Mistrz Tradycji” zachwyciły wszystkich!

Ciężko było oderwać oczy od kroszonek, bombek, talerzyków, filiżanek, czy imbryków, którymi po raz pierwszy pochwaliły się publicznie uczennice Małgorzaty Matei. – ”Nie było łatwo, nie raz miałam chwile zwątpienia i chciałam porzucić naukę… Cieszę się, że wytrwałam i mogę być dzisiaj zadowolona z moich prac i mogę mieć nadzieję, że jak będę ćwiczyć, to któregoś dnia choćby zbliżę się do poziomu mojej nauczycielki” – powiedziała Bożena Wanat pokazując swoje prace.

Trzeba uczciwie przyznać, że nie było łatwo! Ponad 140 godzin nauki przez 7 miesięcy od kwietnia do listopada pod wymagającym okiem Mistrzyni. Cztery uczennice zaczynały od podstaw ale z bagażem dobrych chęci i wyniesionymi z domu zdolnościami artystycznymi i do prac manualnych. Pani Małgorzata Mateja sama je wybrała pośród dużej liczy zgłoszeń chętnych do udziału w naszym projekcie. -”Chciałam, aby w tej edycji Mistrza Tradycji wzięły udział wyłącznie mieszkanki gminy Kolonowskie. Kiedyś, gdy pracowałam w „Cepelii” z mojej gminy malowało porcelanę i drapało kroszonki aż 13 kobiet. Teraz jestem sama i chciałam, aby ta tradycja przetrwała w gminie Kolonowskie” – powiedziała Małgorzata Mateja, podczas uroczystego finału projektu, który odbył się w piątek 15 listopada 2024 r. w świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych. Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Kolanowskich, dyrektor miejscowej biblioteki, sołtys wsi Staniszcze Małe oraz Helena Wojtasik i Grażyna Fila, twórczynie ludowe z opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, które było partnerem projektu „Mistrz Tradycji” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bohaterkami wieczoru były: Adelajda Mrozek, Antonina Mrozek, Bożena Wanat i Dorota Spałek, uczennice Małgorzaty Matei, które w ciągu siedmiu miesięcy od nauki trzymania stalówki doszły do takiej perfekcji, że niezwykle wymagająca Małgorzata Mateja jest z nich niezwykle zadowolona. Zaproszeni goście, władze gminy oraz rodzina i mieszkańcy Staniszczy Małych mogli podziwiać efekty ich siedmiomiesięcznych prac i zobaczyć jak wielki poczyniły progres od pierwszego wydrapanego jajka po ostatni namalowany talerz czy wazon.

Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa” podziękował Mistrzyni Tradycji, przypomniał, ż sukces to 99% treningu i 1 % talentu, a także  zaprezentował nasz specjalny prezent dla uczestników projektu – bawełnianą torbę ze wzorem Pani Małgorzaty. Projekt torby przygotował znany opolski grafik pan Marek Krajewski na podstawie zdjęcia talerzyka namalowanego przez Mistrzynię, które zrobił fotograf Sławomir Mielnik. Ten sam talerzyk został też bohaterem filmu instruktażowego, który zrealizował według własnego pomysłu Sławomir Mielnik. Film ten będzie wkrótce dostępny na naszej witrynie internetowej.

Helena Wojtasik zaprezentowała etapy realizacji projektu, na który Fundacja „Dla Dziedzictwa” pozyskała 20.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poinformowała również, że uczennice Małgorzaty Matei z poprzedniej edycji naszego projektu „Mistrz Tradycji” są już członkiniami opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. – „To ogromna zasługa Małgorzaty, jej ciężkiej pracy i tej ogromnej jej determinacji do tego, aby przekazywać swoją wiedzę i umiejętności młodym pokoleniom. Nie ma piękniejszego dziś widoku jak siedzące tu matki z córkami, które uczyły się przez wiele miesięcy u Małgosi. To też ogromna zasługa Fundacji „Dla Dziedzictwa”, która zechciała pomóc twórcą i pilotować te dwie edycje projektu umożliwiając wielu przyszłym twórcom ludowym nauki u najlepszej z najlepszych – Mistrzyni Tradycji” – powiedziała wzruszona Helena Wojtasik patrząc ze łzami w oczach na obecne na sali matki z córkami – uczennice poprzedniej i obecnej edycji projektu.

Następnie odbyło się wręczanie dyplomów, które własnoręcznie ozdobiła kwietnymi wzorami Małgorzata Mateja. Każda z uczennic otrzymała również specjalną statuetkę – oczywiście ręcznie ozdobioną we wzór opolski przez Mistrzynię Tradycji. Swojej Mistrzyni podziękowały pięknie również uczennice.

Punktem spotkania, na który wszyscy z niecierpliwością czekali był premierowy pokaz filmu Sławomira Mielnika pt. „Mistrz Tradycji – Małgorzata Mateja”. Słowo wstępu przed premierą wygłosił sam autor, który powiedział, że jest zadowolony ze swojego dzieła, który według jego koncepcji nie miał być relacją z wydarzeń tylko autorskim pomysłem na przedstawienie przekazu międzypokoleniowego tradycji, tworzenia więzi między mistrzem a uczniami. Film wzbudził wiele emocji, a autor otrzymał gromkie brawa.

 

Publiczna premiera filmu Sławomira Mielnika odbyła się również w piątek 15 listopada na antenie Radia Opola, które jest patronem medialnym projektu.

https://radio.opole.pl/101,886192,tradycja-wzorem-opolskim-malowana-efekty-warszta

https://nto.pl/przez-siedem-miesiecy-pod-okiem-mistrzyni-uczyly-sie-zdobienia-wzorem-opolskim-efekt-jest-zachwycajacy/ar/c13-18950301

Fotografie Sławomir Mielnik

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.