W czwartek 17 października dwie twórczynie ludowe ze Śląska Opolskiego panie Małgorzata Mateja i Helena Wojtasik otrzymały odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”. Odznaczenie przyznawane jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Opolskie twórczynie zostały uhonorowane podczas uroczystej gali w Warszawie zorganizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa z okazji „Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej” w imieniu ministra kultury wręczyli dyrektor departamentu zabytków w MKiDN Jakub Makowski i zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Anna Zawadzka.
Obie panie są wybitne nie tylko na polu twórczości, którą się zajmują, ale także na polu edukacji. Od lat bezinteresownie przekazują swoją wiedzę i umiejętności młodemu pokoleniu.
Twórczyni ludowa Helena Wojtasik jest uznaną opolską pisankarką. Często można ją spotkać w stroju ludowym, który zakłada również na formalne uroczystości. W mgnieniu oka jej zręczne palce tworzą efektowne wzory huculskie lub wołyńskie. Pani Helena pisze pisanki woskiem przy użyciu kiski, następnie barwi jaja w barwnikach spożywczych. Dzięki jej zaangażowaniu pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim zostało w 2020 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Pani Małgorzata Mateja jest wybitną i utytułowaną twórczynią ludową, która zdobi kroszonki techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi przeniesionymi
z kroszonek. Jest też obecnie jedną z nielicznych już malarek, która dba o jakość i gęstość wypracowanego w „Cepelii” warsztatu. Tego m.in. uczy swoje uczennice w ramach realizowanego przez naszą fundację projektu „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja”.
Twórczyniom towarzyszyła kilkuosobowa delegacja z Opolszczyzny: twórczynie ludowe Grażyna Fila, Magda Poprawka, Wiesława Żytkiewicz, Agnieszka Hulkiewicz, Katarzyna Szpakowska. Byli także obecni dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza wraz z pracownikiem oraz dr Joanna Banik. Wyjazd sfinansowała nasza Fundacja „Dla Dziedzictwa” ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.