Zamek Niemodlin przyciąga licznymi wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi promującymi dziedzictwo kulturowe Opolszczyzny. Dnia 15 sierpnia 2024 r. na zamku odbędzie się III edycja Opolskiego Etnofestiwalu! To wyjątkowe wydarzenie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, stanowi niepowtarzalną okazję do celebrowania i odkrywania bogactwa niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.Opolski Etnofestiwal to dzień pełen tańca, rzemiosła i smaków z opolskich zakątków. W tym roku organizatorzy przygotowali jeszcze więcej atrakcji, które przeniosą nas w magiczny świat tradycji i obyczajów. Na scenie nie zabraknie muzyki etno, a warsztaty rękodzielnicze pozwolą na zgłębienie tajemnic dawnych technik i metod pracy.
Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego podkreśla, jak ważne jest pielęgnowanie i przekazywanie z pokolenia na pokolenie tradycji, umiejętności i obyczajów, które stanowią fundament naszej tożsamości. Opolski Etnofestiwal w pełni wpisuje się w te założenia, oferując przestrzeń do poznawania i doceniania różnorodności kulturowej.
W programie festiwalu znajdą się m.in.:
- Warsztaty rękodzieła i sztuki ludowej
- Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem
- Kiermasz wyrobów rzemieślniczych
- Degustacje regionalnych potraw
- Bitwa Regionów – finał wojewódzki, gdzie Koła Gospodyń Wiejskich będą rywalizować w konkursie kulinarnym, prezentując swoje najlepsze specjały.
- Koncerty muzyki ludowej i etnicznej
- Pokazy tańca tradycyjnego
- Wieczorne kino pod gwiazdami Pokaz Filmu Jasminum J.J. Kolskiego.
Dodatkowo, tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest roli młodych ludzi w zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy serię warsztatów edukacyjnych oraz spotkań z twórcami ludowymi, którzy podzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy do wspólnego świętowania. Niech Opolski Etnofestiwal stanie się miejscem, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a różnorodność kulturowa jest powodem do dumy i radości.
Zobacz poprzednie edycje Etnoświęta: