„Jak się uczyć to z Mistrzem, jak popełniać błędy to przy Mistrzu” – powiedziała związana z Fundacją „Dla Dziedzictwa” pisankarka Helena Wojtasik, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Opolu prezentując efekty realizowanego przez siedem miesięcy projektu „Mistrz Tradycji”, podczas którego twórczyni ludowa Małgorzata Mataja przekazywała swój warsztat i wiedzę dla ośmiu wyłonionych w procesie rekrutacji uczennic.
Podczas finału projektu „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja”, który odbył się 15 grudnia 2023 r. w świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych. Wśród zaproszonych gości byli: Norbert Koston, Burmistrz Kolanowskiego, Józef Kotyś, Dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury w Kolonowskiem, twórczyni ludowa Stefania Topola – honorowa prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych czy twórczyni ludowa znakomita kroszonkarka Grażyna Fila.
On-line połączyła się pani Joanna Cicha-Kuczyńska, radca ds UNESCO w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomysłodawczyni projektu stypendialnego „Mistrz Tradycji” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, która podziękowała Mistrzyni za jej pracę w ramach projektu oraz to, że zechciała podzielić się z uczennicami swoją wiedzą i umiejętnościami. Zachęcała również do brania udziału w różnych projektach i konkursach grantowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Helena Wojtasik zaprezentowała etapy realizacji projektu, na który Fundacja „Dla Dziedzictwa” w 2023 r. pozyskała 20.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efekty pracy uczennic z Mistrzem można było podziwiać, bo wszystkie kursantki wystawiły swoje dzieła na stolikach ekspozycyjnych.
Nie zawiodła wybitna twórczyni Stanisława Topola, która prezentując historię powstania wzoru opolskiego zaprezentowała pierwsze wyroby wytworzone w opolskiej „Cepelii”, które mają już ponad 60 lat.
Pani Małgorzata Mateja była bardzo bardzo wzruszona. Dziękowała fundacji oraz swoim uczennicom, którym w towarzystwie pana burmistrza i dyrektora biblioteki wręczyła pamiątkowe dyplomy.
„ich siła, ich wola, ich chęci wykonywania tego wzoru nieustannie budziły mój podziw. Jestem przekonana, że ta twórczość już z nimi zostanie” – powiedziała Mistrzyni Tradycji.
Helena Wojtasik dodała, że sześć z ośmiu uczennic to już kandydatki na członkinie Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wyjaśniła procedurę włączenia w szeregi twórców i życzyła powodzenia. Przyszłe opolskie twórczynie nie tylko mają talent plastyczny, ale jak się okazało potrafią tworzyć limeryki. Katarzyna Szpakowska dała się ponieść twórczej wenie i stworzyła okolicznościowy limeryk:
„W ukwieconej jak łąka opolskiej krainie
o Pani Małgorzacie wieść od dawna słynie
Mistrzyni rękodzieła wydrapuje kroszonki,
maluje porcelanę oraz zdobi bombki,
a sława o tym Mistrzu Tradycji w świat szeroki płynie”.
Punktem kulminacyjnym spotkania, na który wszyscy z niecierpliwością czekali był premierowy pokaz filmu Sławomira Mielnika „Mistrz Tradycji – Małgorzata Mateja”. Słowo wstępu przed premierą wygłosił sam autor, który powiedział, że jest zadowolony ze swojego dzieła, który według jego koncepcji nie miał być relacją z wydarzeń tylko autorskim pomysłem na przedstawienie przekazu międzypokoleniowego tradycji, tworzenia więzi między mistrzem a uczniami. Film wzbudził wiele emocji, a autor otrzymał gromkie brawa. Publiczna premiera filmu Sławomira Mielnika już niedługo na antenie Radia Opole. Trailer publikujemy niżej. Publiczna premiera filmu Sławomira Mielnika już niedługo na antenie Radia Opole – medialnego patrona projektu.
Fotografie Sławomir Mielnik
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i tradycyjna”.
Polecamy:
Podsumowujemy projekt „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja”
https://radio.opole.pl/100,778498,projekt-mistrz-tradycji-czyli-tajniki-wzoru-opol
https://moj.powiat.pl/projekt-mistrz-tradycji-czyli-tajniki-wzoru-opolskiego-zdjecia-7052482.html
https://radio.opole.pl/100,780951,film-slawomira-mielnika-mistrz-tradycji-malgorza