Dzięki zaangażowaniu Fundacji „Dla Dziedzictwa” wydaliśmy publikację pt. „Gród na Ostrówku. Początki Opola” autorstwa archeologów prof. Sławomira Moździocha i dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej. Dla wielu mieszkańców Opola i okolic, istnienie opolskiego Ostrówka jest tajemnicą. Dla samych odkrywców i badaczy gród piastowski stanowił zaskakującą i niesamowitą niespodziankę.
Jak piszą autorzy:
„W źródłach pisanych z okresu pomiędzy X, a połową XIII wieku nie znajdujemy żadnych informacji o grodzie opolskim. Zaistniał on w świadomości społeczności lokalnej dopiero w 1 tercji XX wieku. To właśnie wówczas, w trakcie budowy nowego budynku rejencji
opolskiej, a po uprzednim zburzeniu pozostałości piastowskiego zamku, natrafiono na liczne konstrukcje drewniane pozostałe po wczesnośredniowiecznych domach i ulicach.
Przystąpiono do prac wykopaliskowych, w wyniku których odkryto znaczne ilości zabytków pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza”.
Publikacja obejmuje krótkie wprowadzenie do badań na terenie grodu opolskiego, opis poczynań badaczy i ich fascynację niesamowitym odkryciem i zabytkami, które w sposób fenomenalny wręcz zachowały się w nawarstwieniach grodowych. Jest też podróżą w teraźniejszość i ukazaniem rekonstrukcji życia codziennego w okresie wczesnego średniowiecza na podstawie znalezisk.